EVERYTHING ABOUT BADANIE OCT

Everything about Badanie oct

Everything about Badanie oct

Blog Article

Badanie oka OCT jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym, bezbolesnym. Trwa krótko i właściwie od razu po jego zakończeniu pacjent może normalnie funkcjonować.

Kiedy źrenice są już odpowiednio przygotowane, to pacjent zostaje poproszony, aby usiadł przed aparaturą i oparł głowę na podpórce. Przez pewien czas powinien patrzeć przez soczewkę, która przypomina wizjer, znajdujący się często w drzwiach.

Badanie OCT wykonuje się u osób, które mają zwyrodnienia plamki związane z wiekiem. Wskazaniem jest także makulopatia cukrzycowa. Na OCT oka kieruje się także osoby, u których obecne są obrzęki plamki żółtej. Mogą być a single niewiadomego pochodzenia. Właśnie wtedy OCT pozwala postawić diagnozę.

Technika ta opiera się na interferometrii koherentnej, która pozwala na pomiar różnicy czasu podróży i intensywności odbitego światła od różnych warstw tkanek.

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany.

Tomografia oka jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka. To nowoczesna metoda, w której dzięki specjalistycznej aparaturze wykonywany jest skan konkretnego obszaru.

Badanie OCT wykazuje nie tylko zmiany w budowie plamki żółtej, ale i innych elementów gałki ocznej, jak choćby rogówki, siatkówki czy nerwu wzrokowego.

Wykorzystywane jest również u osób zmagających się z centralną retinopatią surowiczą oraz u osób przygotowywanych do laserowej korekcji wzroku. Pozwala również monitorować stan po wykonanym zabiegu.

Zwykle badanie trwa kilka minut. To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, która dostarcza obraz struktur oka wysokiej rozdzielczości.

OCT oka jest jednym z badań, które można wykonać bezpłatnie. Aby jednak skorzystać z badania OCT na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza.

Tak właściwie nie ma potrzeby większego przygotowania się do tego badania. Dzięki temu, że jest ono całkowicie bezinwazyjne, to można wykonywać je w dowolnej chwili i do tego wielokrotnie. Z kolei, jeśli chodzi już o przygotowanie tuż przed badaniem, to pacjentowi podawane są krople do oczu, by powiększyć jego źrenice. Koniecznie powinien robić to okulista lub osoba, którą do tego wyznaczy.

W szerszym kontekście, technologia OCT wykorzystywana jest również w diagnostyce chorób innych narządów, takich jak skóra, klatka piersiowa czy mózg.

Przed badaniem OCT oka nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Zaleca się jedynie zaniechanie stosowania zwykłych kropel do oczu przed badaniem, ponieważ mogą one wpłynąć na wynik badania.

Dzięki szeroko dostępnym badaniom narządu wzroku, medycyna rozpoznaje współcześnie bardzo wiele chorób oczu. Jednym z nich jest badanie OCT. Co to jest i na czym dokładnie polega ta Badanie oct metoda diagnostyczna?

Report this page